Taşıt Muaynesinde Yeni Dönem Başladı.

Erol

Admin
Yetkili Kişi
Kayıt
9 Ekim 2007
Mesajlar
5.996
Beğeniler
3.100
Yaş
51
Yer
İstanbul-Çamlıca
#1
T.C Ulaştırma Bakanlığı denetimi altında faaliyet gösterecek, Doğuş Grubu, Akfen ve TÜV SÜD ortaklığı ile kurulan TÜVTURK’ün uluslararası standartlarda araç muayene istasyonları 13 kasımdan itibaren hizmet vermeye başladı.

Taşıtlarımızı artık özel sektör muayne edecek. Ve tabiki özle sektör bu işi biraz daha sıkı tutacak gibi. Ayrıntılı bilgiyi aşağıdaki linkten öğrenebilirsiniz.

www.tuvturk.com.tr/index.asp
 

Emrah.Saka

Forum Bağımlısı
Kayıt
3 Ekim 2008
Mesajlar
465
Beğeniler
522
Yaş
34
Yer
Ankara
#2
vallahi hocam ağzımı bi açarsam susamam ben bu konuda. Bi istasyonların ilk pilot bölgelerinden birisi kırşehirdeydi ve o dönemde orada sanayide çalışıyordum. neler çektim bir ben birde muayene yaptırmaya gidenler bilirler.. 2005 model avrupa araçları geçiremedik. kaç kez teknisyenler dayakmı yemedi önünde arabamı yakılmadı başka bir şehirde bir astsubay teknisyenimi öldürmedi... neler neler... sistem teoride çok güzel ve uygulanmasını desteklediğim bir sistem ancak biz batı kriterlerine göre muayene yaparken insanımızın doğu alım gücüne sahip olduğunu unuttuk. ve ne hikmetse şimdiye kadar günü geçen muayene yaptırmak için gittiğinde belirli bir harç öderken şimdi birileri zengin olsun diye günü geçerse ceza ödüyorsunuz. İhale bedeli malum. ihaleyi alan firmalar malum. ve doğuş grubu araçlarının çoğunluğunun muayenede takılmadan geçtiği malum. Ne desem bilmemki...... teoride güzel pratikte rezalet bir uygulama bence...
 

gueldali

Forum Bağımlısı
Kayıt
5 Mayıs 2008
Mesajlar
340
Beğeniler
272
Yaş
56
Yer
Ankara
#5
@metin.ulucan

Aynen katiliyorum,göstermelik düzenlemelerle ve yasalarla hersey maalesef kagit üzerinde kaliyor
 

SERVET

Forum Bağımlısı
Kayıt
20 Mayıs 2008
Mesajlar
1.786
Beğeniler
604
Yer
İstanbul
#6
ben bu konudada paranın acamayacagı kapı yok derım cunku her sey ona gore dzayn edılıyor bu memlekette ve baska carede bırakmıyorlar mıllete
 

gueldali

Forum Bağımlısı
Kayıt
5 Mayıs 2008
Mesajlar
340
Beğeniler
272
Yaş
56
Yer
Ankara
#7
Hepimiz birseylerin düzelmesini istiyoruz,ama ucu bize dokununca hep kaytarmaya bakiyoruz
 

Ferhat.Ulucan

Forum Bağımlısı
Kayıt
2 Şubat 2008
Mesajlar
393
Beğeniler
263
Yaş
43
Yer
İstanbul
#10
Arkadaşlar,
araç muayenesi denildiği zaman, şimdiye kadar aklımıza şase no kontrolu, ve harç yatırmak gibi bir kaç sey yapılması geliyordu. Unutmayalım ki ülkemisdeki kazaların bir çoğu araçların bakımsızlığından kaynaklanıyor. Yeni düzenlemeyle birlikte, araçlar balatalarına kadar muayene edilecek diye biliyorum. Bence bu da gayet güzel bir durum. Hatta bu olaydan mağdur olmama rağmen güzel bir gelisme. Bir sure yurt dısında yasadım. Bir araç almıstım, muayeneye götürdüğümde, alime bir liste verdiler, frenlerinden tutunda, çürüklerine kadar, bunları yaptırmadan muayene yi uzatmıyolardı. Bu masrafları yaptırmak araba kadar paraya mal oldugu icin çöpe atmıstım arabamı.
Ülkemizde kaç kişi acaba sabah aracına binerken, günlük kontrolunu yapıyor ?
Bence bu uygulama güzel bir uygulama, ama herzamanki gibi biz bozmazsak tabi.
Gerçi, mikrodalga fırında çorap kurutan bir toplumdan da çok farklı şey beklemek haksızlık olur :D
 

Emrah.Saka

Forum Bağımlısı
Kayıt
3 Ekim 2008
Mesajlar
465
Beğeniler
522
Yaş
34
Yer
Ankara
#11
@Ferhat.Ulucan

Hocam bende yanlış uygulamalara karşıyım ancak devletin kendisiyle düştüğü tezatlardan bıktım. 2006 yılı basımlı sürücü kursu kitaplarına bakın araç arızalarnın kazalara sebebiyet verme sayıları %2 diye gösterilirken nedense muayene istasyonları özelleştirileceği zaman bu oran fırladı ve özelleştirerek çok güzel iş yaptılar...... babalar gibi sattılar... ben muayene istasyonlarının çalışmalarına karşı değilim ama bir sınırı var... bu istasyonlar neden devlette değilde özel şirketlerde? neden doğuş grubu araçları muayeneyi rahat geçiyor? neden bu zamana kadar muayene süresi 10 yılda geçse polise yakalanmazsanız gidince aynı harç miktarını ödüyordunuzda şimdi ceza ödüyorsunuz? Muayene süresini aksatılmasını istemiyordunuzda neden bu cezayı devlet almadıda özel sektör aldı? neden ikinci gelişte araç muayeneyi geçemezse muayene harcı yanıyor? ve en büyük sorunda benim gözümde budur batı istemi ile muayene yapıpta batı tarzı arabalar istiyorsunuzda neden vatandaşlarınız doğu çalışma şartlarında ve düşük ücretlerle çalışıyor? benim karşı olduğum noktalar bunlar işte....
 
Kayıt
6 Ağustos 2008
Mesajlar
165
Beğeniler
80
Yaş
55
Yer
Kilis
#12
Hırsızlık,,yolsuzluk,,haksızlık,,hukuksuzluk..ne yokki..Hırsızların beyefendi olup saygı gördüğü bir ülkede hiçbi bilgisi olmayan teknisyenlerin çalıştığı istasyonlarda adam Suzuki GSR 600 makinayı muayene ediyor...2 metre kadar gitmeliymişim firen yapmalıymışım ,,firen tutuyormuymuş..Ulan Höküz 600 lük makinanın freni öğle kontrol edilirmi hiç..Üzerindeki eksoz orjinal,,ama yine bu Höküz sesin fazla çıktığını iddaa ediyor..Yani zorluk çıkartmak için kıçını yırtıyor..Yani biraz daha diretse gırtlağını söküp alacam..Allahtan yüz hatlarımdan ruh halimi iyi analiz ediyorda bu Höküz işlemi bitiriyor..Yoksa orada bi facia olacak..Radarda 102 ile 237 lira ceza yazanları ve bu Höküz muayenecileri şiddetle vede nefretle kınıyorum..Şuana kadar muayene istasyonunda ölen teknisyen sayısı benim bildiğim 3 ..hastanelik olan en az herhalde 253 tür..
 

Ferhat.Ulucan

Forum Bağımlısı
Kayıt
2 Şubat 2008
Mesajlar
393
Beğeniler
263
Yaş
43
Yer
İstanbul
#13
@Emrah.Saka

Arkadaşım, maalesef çok kişi avrupada hayat standartının cok iyi oldugu gibi yanlış bir düşüncede. Orda da aynen burda oldugu gibi, tek bir kişi kendi başına zar zor geciniyo. 1000 euro maas alıyo, aylık 600 euro kira 120 euro sigara parası veriyo.
Bizeden cok farklı degil, bakmayın siz onların buraya son model arabalarla geldiklerine, çoğu kiralık, :D:D:D:D
 

gueldali

Forum Bağımlısı
Kayıt
5 Mayıs 2008
Mesajlar
340
Beğeniler
272
Yaş
56
Yer
Ankara
#14
@Ferhat.Ulucan

Üstelik A ehliyet 250-300 YTL'ye degil, 3000-3500 YTL'ye maloluyor.Ayrica bir somun ekmek de 4YTL
 

Emrah.Saka

Forum Bağımlısı
Kayıt
3 Ekim 2008
Mesajlar
465
Beğeniler
522
Yaş
34
Yer
Ankara
#15
@Ferhat.Ulucan

Kiralık araçlarla geldiklerinden haberim var doğrudur ancak bildiğim kadarıyla sıfır km bir araç alırken bizim kadar vergi vermiyorlar. Yakıt bizden ucuz parça getiren arkadaşlarım var bende bazen dışarıdan parça getirtirim bizden ucuz. orada söylendiği kadarıyla sadece işçilik pahalıymış mış diyorum çünkü gözümle görmedim. Şimdi otomotiv sektörü için söylersek sizce bu kadar bizden ucuza alan ve yedek parçaya yakıta vs..reye bizden ucuz sahip olan bir millet neden bakım yaptırmasın? Yada değiştirelim biraz 800 ytl maaş alıpta ülkemizde kira doğalgaz elektrik su telefon çöp vergisi ..vs..vs.... veripte iyi kötü bir arabası olupta yakıta dünyanın en fazla parasını veren, sıfır araç alırken ÖTV gibi bir saçmalık ödeyen bakıma veya bir arızaya girdiği zaman özellikle önemli parçalarda yurt dışı imal nedeniyle fazla para veren insanımız sşizce nasıl bu muayeneyi atlatacak? Yoksa tekrar diyorum sistem çok güzel lafım yok ancak insanımızın alım gücünüde düşünerek hareket edilmesi gerekiyor..
 
Kayıt
12 Ağustos 2008
Mesajlar
175
Beğeniler
176
Yaş
120
#16
Devletçi anlayışın tamamen karşısındayım.Devlet Savunma sanayii hariç tüm sektörlerden çekilip yerini milli özel sektöre bırakmasını ama bunu yaperken de rantçı,yolsuzcu, olmamasını her zaman savunmuşumdur.
Yüzümüzü Batıya dönmeliyiz.Bir tarafımızı değil,yüzümüzü.Batı ülkelerinde özel sektör ülkesi ve ülkesinin yurttaşları için na en iyi hizmeti verebilmek için çalışmaktadır.Türkiyedekilerde akrabaları için çalışıyor.
Bu anlayıştan ne zaman kurtulacağz ne zaman liberal ekonomiyi doğru düzgün kavrayacağız o zaman dünyanın yıldızı olacağız.

Muayne istasyonları hayırlı olsun.Devlet höküz:Dlerinden iyidirler umarım.
 

Recep Varlı

Forum Bağımlısı
Kayıt
8 Eylül 2008
Mesajlar
2.779
Beğeniler
1.438
Yaş
45
Yer
İstanbul-Bayrampaşa
#17
bazı şeyler özelleşince çözüldü ama bazı şeylerde özelleşince suyu çıktı (ehliyet kursları) umarım bunu korurlar ve geliştirirler ne diyelim hayırlısı olsun :)
 

Ferhat.Ulucan

Forum Bağımlısı
Kayıt
2 Şubat 2008
Mesajlar
393
Beğeniler
263
Yaş
43
Yer
İstanbul
#18
@Emrah.Saka

Emrah arkadaşım, maalesef bu ötv si kdv si o vsi bu v si hep bizim kabahatimiz.
Yıl sonu yaklaşırken hukumet butce yapar, eğer butce acık veriyosa bunu vergilerden tahsil etmeye çalışıyorlar. Bizim yanlışımız da tam olarak burda başlıyor.
Şu şekilde izah edeyim sana; Hükümetin bütçe çalışmasında 2009 yılı için vergi geliri olarak 100 ytl belirlenmiş diyelim. Adamlar bakıyolar yav biz 2008 de 70 ytl zor toplamışız, o zaman cart vergisi cıkaralım butceyi denklestirelim gibi oluyor. Burda kaçırılan vergiden kaynaklanıyor.
Vergi geliri / Vergi mükellefi = Vergi
yani ülkede 100 kişinin vergi mukellefi oldugunu varsayarsak, herkes vergisini öderse işletme başına 10 ytl düşüyo, ama 5 kişi kacırırsa 20 ytl düşüyo.
Devlet vatandaştan alacağını bir şekilde alır, önemli olan bizim halk olarak bu giderler için elimizi taşın altına koymamızdır. Vergi kaçtıkça oran yükselir yani, bu kadar basit. ;)
 

Metin

Forum Bağımlısı
Kayıt
19 Nisan 2008
Mesajlar
4.039
Beğeniler
1.618
Yer
istanbul
#19
@Ferhat.Ulucan

Vergilerin kaçmasına izin vermesinler,tazı gibi yakalasınlar efem,işleri ne...:)
Neden hep halk suçlu oluyor onu anlamıyorum,birileri işlerini düzgün yapamıyor diye halk mı suçlu oluyor,zaten bu adaletsiz vergileri kim ödemek ister ki?
Halkın suçu seçimlerde işini bilen insanları başa getirmemektir...;)
 
Yukarı Alt