trafikte neden bizi dikkate almıyorlar

Kayıt
6 Ocak 2008
Mesajlar
4
Beğeniler
5
#1
ya dedim ya trafikte bız motorcuları neden önemsemıyorlar adam karsıdan motor gelirken sollamaya cıkıyo ne bılım daha cok ya buna benzer yollarda motorculara yapılanlar avrupa ülkelerinde yapılmıs olsa cok cezası var ama burası türkiye demi bunada bir cözüm bulunmalıdır bence
 

SERVET

Forum Bağımlısı
Kayıt
20 Mayıs 2008
Mesajlar
1.786
Beğeniler
604
Yer
İstanbul
#2
cok haklısın ınsallah duzelecek bu durumlar zamanla
 
Kayıt
21 Şubat 2008
Mesajlar
305
Beğeniler
112
Yaş
39
#4
bir çok nedeni var aslında saymakla bitmez ama!!birincisi kültür,insanların motosiklete bakış açısı çok farklı..zamana bırakalım yapacak bir şey yok..
 

Recep Varlı

Forum Bağımlısı
Kayıt
8 Eylül 2008
Mesajlar
2.779
Beğeniler
1.438
Yaş
45
Yer
İstanbul-Bayrampaşa
#6
ülkemizde bu soruna çözüm bulunması için yukarıdakilerden birisinin canının yanacağı yakınlıkta birine bişey olması lazım yoksa umursamazlar
 

Emrah.Saka

Forum Bağımlısı
Kayıt
3 Ekim 2008
Mesajlar
465
Beğeniler
522
Yaş
34
Yer
Ankara
#7
Bu sorunun cevabı uzar gider... Motosikletliler neden dikkate alınmaz?

İlk olarak eğitimsizlikten kaynaklanan bir durumdur bu. Ehliyeti almak şu dönemde çok kolaydır. Sağlık raporu almaya gidersin çoğu kez hiç bir yerine bakmadan psikolojini tam anlamıyla test etmeden raporu alırsın. kursa yazılırsın derslere gitmene gerek yoktur çünkü kimse denetlemez. Bi ara gider derse girmiş gibi imza atar çıkar gidersin. Direksiyon dersi almama şansın vardır ve bazı kurslar fiyatı bu durumda düşürür. Özellikle e ve d sınıfı gibi tır kamyon otobüs ehliyeti almaya kalksan direksiyon dersini veren bir kursu bulman neredeyse imkansızdır yani kendin ehliyetsiz olarak bu araçlardan kullanmak zorundasındır ve suç işlersin ama bir allahın kulu bunu denetlemez. Artı motor dersi gibi saçma sapan bir derse bi ton zaman ayırırlar halbuki ilkyardıma veya trafik güvenliği kuralların gerekliliği gibi hayati derslere o kadar zaman vermezler. Arabayı yerinden kaldıramayan vatandaş ehliyet alır ve sonucunda kural ve araç kullanmayı bilmeden trafiğe çıkar..


Bu kursların suçudur...


Gelelim devletin suçuna.. Ehliyeti aldın ve yola çıktın.. yollar senin istediğini yap.. kırmızı ışıkta geç milletin hayatını riske at cezası 150 ytl yi bulmaz öde devam et.... alkollü araç kullan yakalan öde cezasını 6 ay ehliyetsiz gez geri git al.... Suçlu yere git vur bir yayaya 29 gün içerde yat ve çık... Artı devletimiz sağolsun kampanya yaptı.. 15 gün içinde cezanı ödersen 3 kırmızı ışıkta geçene dördüncü bedava oldu... 3 kez geçtiysen ve 15 gün içinde ödediysen korkma dördüncü bedava geç git....

Şimdi sormak istiyorum insan hayatını içinde taşıyan makinalara hükmeden ve hata yapanlara verilen bu cezalar sizce normalmi?


Gelelim sürücü kusuruna.. Bu eğitimsizlik varken arabanı aldın.. Kuralları zaten doğru dürüst bilmiyorsun kısacası yollarda kuralları sen yazmaya başladın. herkes haksız düzgün kullanamaz bir sen düzgün kullanıyorsun.. ne yaparsın? otobüsün varsa minibüsleri umursamazsın. minibüsün varsa otomobilleri umursamazsın otomobilin varsa motosikletleri umursamazsın çünkü senden daha küçük bir araca vurursan sana bir şey olmaz bilirsin. karşındakinin hayatınada saygın yoksa korkma vur....

Gelelim yayalara;

yaya geçidi ve yaya ışığı olan yere kim yürüyecek geç gitsin elbet bir araç sürücüsü durur... Özellikle motosiklet geliyorsa korkma nasılsa o BİSİHLETTİR bi yerden geçer gider.... ama bilmez onlarca beygir gücün ittiği yüzlerce kiloluk makinanın iki teker üstünde giderken ani manevra ve frenlemede ne gibi güçlükler yaşayacağını...

Gelelim yollara;

Yol dediğinde nedir bas gitsin asfaltı.. nolacak balık sırtı olsa.... kafana göre at müteahhit zengin olsun kalite standart kimin umrunda? biriken suya giren bir motosikletin aquaplaning e yakalanıpta dengesinin bozulması ve üstündekilerin ölmesi kimin umrunda akıllı gideydi yada binmeyeydi şeytan aletine.... Çal yağmur suyu mazgallarını ne olacakki devlet yenisini takar motorcuda girmeyi versin boş mazgalada düşmesin kimin umrunda...
Eeee bu kadar olumsuz ve eğitimsiz insan varken motosikleti kim düşünür? Türkiyeyi kurtaracak ileri medeniyetler seviyesine çıkaracak olan türban varken karayollarını kim düşünür? Sıfır km binlerce liralık mercedese binipte yolu hissetmeyen trafikte durmayan devlet adamı varken motosikleti kim düşünür? Motosikletlilere serseri çakal baba parası yiyen adam gözüyle bakıpta saygı göstermiyen araç sürücüleri varken motosikleti kim düşünür?Arkadaşlar size bir önerim olacak. bu söylediğim imkan bende oldu eğer sizinde varsa mutlaka yapın... çoğumuz zaten trafikte motosiklet kullanıyoruz. araba kullananlarımızda var. eğer imkanınız varsa trafiğe bir gün eski bir peugeot j9 ile bir günde ehliyetiniz yeterliyse otobüs veya kamyon ile çıkın... ve emin olun en küçükten en büyüğe kadar tüm araçları kullandıysanız inanın trafiği daha iyi anlıyorsunuz..
 
Kayıt
29 Kasım 2007
Mesajlar
531
Beğeniler
320
Yaş
64
Yer
Zonguldak
#9
Emrah kardeşim iyi tespitler yapmış.
Ama bence çuvaldızı biraz da kendimize batırmamız lazım.
Bir düşünün. Yoğun trafikte herhangi bir araba içerisinde ilerliyorsunuz.
Bu arada araçların arasından tüm trafik kurallarını hiçe sayarak slalom yaparak hızla ilerleyen bir motosiklet görseniz acaba motosikletliler hakkında ne düşünürsünüz.
Eğer trafikte motosikletleri araç yerine koymalarını ve tanımalarını istiyorsak diğer araçlar gibi trafik kurallarına uymalıyız ki bizi de araç olarak aralarına kabul etsinler.
Yoksa daha çok bekleriz.
 

Mesut Korkmaz

Forum Bağımlısı
Kayıt
28 Mart 2008
Mesajlar
1.724
Beğeniler
971
Yaş
54
Yer
Çayyolu, Ankara
#10
Emrah, gerçekten güzel tesbitler. Teşekkürler.
Bu arada uzun zamandır bir araya gelemedik. Haberleşip bir organizasyon yapalım derim.
 
Kayıt
28 Mart 2010
Mesajlar
55
Beğeniler
10
#11
"Bizi neden dikkate almıyorlar" diye yazan üyelere kısaca şunu demek istiyorum bir Dernek yöneticisi olarak: Ne ehliyet veren kursların suçu, nede motorcuların eğitimsizliği. O eğiimsizlik daha çok araba kullanan şöförlerdedir. Çünkü Motosiklet kulanıcıları dikkatli ve titizdirler, siz kaza yapmıyor, yaptırılıyorsunuz. Artık bunun bilincine varın ve kendinizi suçlamaktan vazgeçin. Daha çok bizim gibi motosiklet dernekleri, kulüpler vede da çok Federasyona iş düşüyor.
 

Şenol SEL

Forum Bağımlısı
Kayıt
27 Şubat 2009
Mesajlar
9.472
Beğeniler
9.009
Yaş
57
Yer
Altıntaş Mudanya - Bursa
#12
@yakup sağlam

Yakup bey...
Siz iyi bir dernek yöneticisi olabilirsiniz.İtirazım olmaz
Ama ben biliyorum ki sizde eğitimsiz araç sürücülerindensiniz.

Evet kursların suçu var.Adı ne sürücü kursu.
Sürücü kursu Motosiklet ehliyeti eğitimi için yüzlerde (eski para ile Milyarlarca)TL para alıyor ve sıfır eğitim veriyor.Ne demek sürücü kurslarının suçu yok.
Keza oto veya çok tekerli araçların da ehliyet eğitimlerini aynı kurslar veriyor.
O kurslarda bu sürücülere de eğitim vermiyor.

Eeee bu kadar eğitimsizlerden bu kadar olur.

Ne ka ekmek oka köfte.

Ben iddia ediyorum.Türkiye'de araç kullanan (Motosiklet,Otomobil,Kamyonet,Kamyon,Tır,Otobus,Minibus,Traktör) nüfusun Kainat ortalamaları çok üstünde (Ki bu rakkam %98) eğitimsiz dir.
Bu eğitimsizlikte Başımızda ki çokşulu ahmakların eseridir.
Kimse kıvırmasın.
Araba ve diğer araçları kullananlar nereden ehliyet ve sürücülük eğitimi alıyorlar.
Ağaçtan mı topluyorlar kasaptan manavdan mı alıyorlar.Tabii ki sürücü kurslarından alıyorlar.
Sürücü kurslarının denetimi kime ait.Belli.
Denetleyenler de belli ne yaptıklarıda belli.
Demek oluyor ki balık baştan kokuyor.

Eğitim almayan motosiklet sürücüsü hatta eğitim alıp ta kendini fasulye gibi nimetten sayan ikaruslu motosiklet sürücüleri de ne titizdir ne de beceriklidir.Çümkü biz millet olarak herşeyi biliriz basite alırız.
Bunun örneklerini ben bunca yıllık hayatımda hep gördüm.
Bakınız geçen gün kafa kafaya çarpıp ölen motosiklet sücülerine de mi başkaları kaza yaptırdı.Yoksa bu eylemi basite aldıkları neme lazımcılıktan mı öldüler.
Daha başka kazalarda oldu.

Yazdıklarınıza ve benim yazdıklarıma bir daha bakın.
Şimdi ne düşünüyorsunuz.
TMF nin işi bizler değiliz.Şimdiki başlarına göre onlar sadece yarış düzenler kupa verir ödül verir.Motosiklet kullanıcıların konujmları ölmeleri eğitimsizlikleri vs vs onlara ait değil.

Ozaman balık baştan kokar.
Biz bakacağız başımızın çaresine.

2918 sayılı Karayolları Trafik kanunu bizden yana değil.Biz kanunları kendimize göre uyduramayacağımıza göre biz kanıunlara elimizden geldiğince uyacağız.Taaa ki ben başımızda ki çoşkulu ahmaklar demeyince ye dek.

Yollarda bize göre değil.OZaman biz yolları kendimize göre yaptıramayacağımıza göre bu yollara göre araç kullanacağız.
Bu da eğitimle olur.
Kimse ne derse desin.
Küllahım ortada buyursun desin.

Ben 2008 yılında Bursa'da asfaltların kazınması ve öylece bırakılması için T.C Karayolları Genel Müdürliğine bir yazı ile bildirip izahat istedim.
Gelen açıklama gayet manidar.
Bizim yaptığımız tesbitlere göre karayollarının kazınaması işi motosiklet kullanıma sorun çıkarak şekilde değildir diye bir yazı aldım.
Bir kaç kaza örneği ve trafik raporu sunarak yeniden sordum ve sorarken dedim ki siz bu testleri otoile yaptınız değil mi.
Buyrun Bursa bölge müdürlüğünden bir yetkili benim motosikletimin arkasına binsin görsün dedim.
Gelen cevap şöyle
Her içi araçta lastik tekerli araç olduğu için hiç sorunsuz yol alabilirler.
Yuh yani.
Biri 4 ve çok tekerli diğeri 2 tekerli.nasılikiside aynı olur.
Anladınız mı ben neden bazılarına çoşkulu ahmaklar diyorum.

Daha çok yazarımda yerim dar.
 
Kayıt
13 Mayıs 2008
Mesajlar
770
Beğeniler
181
Yaş
42
Yer
Eskişehir,yazları Ayvalık.
#13
O tipsiz fosforlu yelekten giymiyoruzdur,uzun farlarımızı gündüz açmıyoruzdur ondan göremiyorlardır.

Çoğu zaman görmemezlikten gelip sollamaya çıkan, kavşakta tali yoldan ana yola atlayıp kazaya sebep olanlar da Şenol Hocamın belirttiği gibi sürücü kurslarının verdiği:confused: eğitim ve onlara göz yuman ahmaklardır
 
Kayıt
28 Mart 2010
Mesajlar
55
Beğeniler
10
#14
Önce selamlar İlhan Aydınlıoğlu kardeşim. Bu güzel yazınızdandan dolayı kutluyor kendi adıma teşekkür ediyorum.Her motorcunun dikkate alacağı bir konu(basit ama gerçek)
 

İlhan.Aydınlıoğlu

Forum Bağımlısı
Kayıt
29 Kasım 2007
Mesajlar
531
Beğeniler
320
Yaş
64
Yer
Zonguldak
#15
@yakup sağlam


Önemli değil, ben sadece kendi düşüncemi söyledim.
Herkesin düşüncesine saygımız vardır.
 
Yukarı Alt