tüple çalışırmı

A.HAMDİ

Organizatör
Yer
ALANYA-ANKARA
motosikletimi sinop ta bir işyerinin önüne park ettim.
dükkan sahibi benden epeyce yaşlı bey bu neyle çalışıyor diye sordu.
benzinle diye cavap verdim. yaşlı bey e sen şimdi buna tüp taktırır baya
ucuza gezersin diye sordu bende cavap sadece bildiğim kadarıyla tüplüsü yok diye cavap verdim ama gülmektende kendimi alamadım.

sonra düşündüm ya varsa?

varmı arkadaşlar?????:confused::confused::confused:

Recep Varlı

Forum Bağımlısı
Yer
İstanbul-Bayrampaşa
teoride tabiki mümkün ama arabadaki gibi tüpü daha doğrusu depoyu saklayacak yerimiz olmadığı için pratikte sorun olabilir :) birde o ince işçilikten anlayacak onu yüzüne gözüne bulaştırmadan takacak usta nerdee :D

Metin

Forum Bağımlısı
Yer
istanbul
Amerikan ordusuna mazotlusu yapıldığını biliyorum(Discovery channel de izlemiştim)1 litre mazot ile 130 km gidiyordu galiba yanlış hatırlamıyor isem,ama tüplüsünü hiç duymadım...:)

Recep Varlı

Forum Bağımlısı
Yer
İstanbul-Bayrampaşa
o da bişeymi metin kardeşim ben bir karo seramik fabrikasında dizel olan forkliftlere lpg takıldığını ve saat gibi çalıştığını gördüm :) motosiklete pekala takarlar özellikle 600 cc ve üzerisi motorlarda ciddide bir tasarruf yapılabilir :)

polat

Forum Bağımlısı
Yer
Yalova
evet Amerikan ordusu için kawasakinin hazırladığı motosikletler var dizel bunu bende duydum şu anki bmw gs lere benziyor
Amerikan ordusu, devasa karbon üretimini biraz olsun azaltmak ve zor görevlerde kullanmak için 2006 yılından itibaren özel olarak üretilen Kawasaki motosikletlere yöneldi. Motosikletler, Amerikan ordusunun isteğiyle, benzin yerine JP8 dizel uçak yakıtıyla çalışabilecek yeni bir ürün olarak Kaliforniya'da bulunan Hayes Diversified Technologies firması tarafından geliştirilmiş.

Başka birçok askeri uygulamada kullanılan bu yakıt, yeni geliştirilen bu makinaya 1 galon yakıtla 55 mil yerine 100 mil yol yaptırabiliyor. Dünya üzerindeki en zor koşullarda kullanılmak üzere hazırlanan bu motosikletler özel aydınlatma, dayanıklı süspansiyonlar ve özel lastiklerle donatılmış, ayrıca motorun temel bütün parçaları yeni dizel yakıt için değiştirilmiş.

HDT M103M1 koduyla üretilen model aslında Kawasaki KLR650'nin modifiye edilmiş hali ama yukarda belirtilen değişikliklerden sonra ortaya günlük kullanımdan Sahra Çölünde keşif yapmaya kadar her ihtiyacı karşılayabilecek bir makina çıkmış.

Ancak maalesef üretici firma bu motosikletin sivil piyasaya sürülmesiyle ilgili şimdilik bir planları olmadığını belirtiyor.

http://img.fotoambar.com/img/00/74f09bb64329ca69a46d07f3f0ad26c1.jpg

http://img.fotoambar.com/img/00/567dd4fe8be1f01ce18bfda5edfdddc2.jpg

http://img.fotoambar.com/img/00/f88ad099f83d2ab94be1cd847e03aac4.jpg

Emrah.Saka

Forum Bağımlısı
Yer
Ankara
Arkadaşım L.P.G. ile dört zamanlı motosiklet motoru çalıştırılabilir. Hatta konyaya yolun düşerse motosiklet tamircilerinin bazıları LPG li motosiklete biniyor. Ancak bunlar çok ilkel bir metod olan piknik tüpü kullanıyor. Bir forumda okuduğum kadarı ile BMW ninde bu yönde çalışması var. hatta resimleri falan vardı. bulursam eklerim. LPG deposu ise özellikle eşya taşımak için arkaya konulan çantalara gerekli güvenlik destekleri koyularak yerleştirilebilir.

semih_55

Aktif Üye
Yer
samsun
ewt bak piknik tüpü tarzı bişey olabilir anca sığar yanii öle bişey olursa zaten bazı insanlar motora ekononik diye biniyor bu işlev olursa sokaklarda biraz daha fazla motorlu kardeşler arkadaşlar görebiliriz

Emrah.Saka

Forum Bağımlısı
Yer
Ankara
ewt bak piknik tüpü tarzı bişey olabilir anca sığar yanii öle bişey olursa zaten bazı insanlar motora ekononik diye biniyor bu işlev olursa sokaklarda biraz daha fazla motorlu kardeşler arkadaşlar görebiliriz
Açıkçası ben motorda LPG ye karşı olan birisiyim. Tamam ekonomik olabilir ancak kazası malesef otomobiller gibi olmuyor. riski çok yüksek. artı yolda giderken bir yangın çıkması durumunda özellikle bir racingde plastik aksam çok fazla çabuk tutuşur ve siz durudum indim diyene kadar iş işten geçebilir. bu sebeple pek güvenim yok açıkçası. Ama yinede bu sistemler yapılıp trafiğe çıkıyorsa tüm güvenlik önlemleri alınmalı ayrıca bakımlar zamanında yapılmalı en küçük arıza dahi hemen giderilmelidir. yoksa çok tehlikeli bir sistem.

motosikletler arabaya kıyasla yeterince ekonomik ulaşım araçları bence, bunun üzerine birde hem motoruna zarar verip hemde kendimizi riske atıp lpg takmaya hiç gerek yok. Ülkemizde maalesef bilinçsiz motosiklet kullanıcısı bilinçlilerden daha çok, etrafta çinli scooterlarıyla patlamaya hazır bomba gibi gezindiklerini düşünmek bile beni korkutuyor.

Halit Batmaz

Kıdemli Üye
bence millet yakıttan tasaruf etmek istiyorsa gideceği yerin önceden krokisini çıkarsın en kestirme yolları bulsun emin olun gene yakıttan tasaruf eder pratik sizlere benzin tasarufu saglar

Yukarı