viraj almama tekniği

Şenol SEL

Forum Bağımlısı
Yer
Altıntaş Mudanya - Bursa
Her kula nasip olmaz böyle ucuz yırtmak.
Linklerin açılması için Giriş yap veya kayıt ol.

Viraj konusunda bilginiz yoksa ehil eğtimenlerden bilgi alın.Asla ama asla kendi kendinize bunu öğrenemzsiniz.Öğrendiğinizi sanabilirsiniz.ama test etme şansınız olmayabilir.

Erol

Admin
Yetkili Kişi
Yer
İstanbul-Çamlıca
Güzel bir video. Sürücünün hızı fazla değil, virajda çok keskin değil, bu virajı çok rahat bu süratle alabilirdi. Ancak bilgi eksilği sonucu kaçınılmaz sonla karşılaştı.

Viraja girerken yapmamız gereken çok ama çok önemli üç kural vardır arkadaşlar, bu kuralları adınız gibi ezberlemeniz gerekmektedir.

Bunlar;

1- Viraja girmeden motorun hızını mutlaka düşürün. Düzlükteki hızınızdan daha düşük bir hızla viraja girin.

2- Viraj içinde hızınızı sabit tutun, motosikletin üzerinde sağa sola oynamayın, frene ve debriyaja basmaktan kaçının.

3- Virajın çıkışını gördükten sonra gaz açın.

Sol viraja girerken her zaman olabildiğince şeridinizin sağ tarafında kalın, başınızı mutlaka sola virajın çıkışına doğru çevirin, bu şekilde viraj çıkışını ve virajın içindeki tehlikeleri görmeniz daha net olur.

Sağ viraja girerken kendi şeridinizin izin verdiği en sol tarafta kalın, başınızı sağa virajın çıkışına doğru çevirin, yine bu şekilde viraj içindeki tehlikeleri ve virajın çıkısını daha rahat görmenize olanak verir.

Tabii bunları ezberleyin ama kendi başınıza öğrenmeye kalkmayın, uzman bir eğiticiden mutlaka ders almanız gerekmektedir.

Virajlar tüm motosiklet sürücüleri için sıkıntılı yollardır, ancak viraja girmeyi usulüne göre öğrenirseniz bir daha düz yolda motosiklet kullanmak istemezsiniz.:)

Şenol SEL

Forum Bağımlısı
Yer
Altıntaş Mudanya - Bursa
Güzel bir video. Sürücünün hızı fazla değil, virajda çok keskin değil, bu virajı çok rahat bu süratle alabilirdi. Ancak bilgi eksilği sonucu kaçınılmaz sonla karşılaştı.

Viraja girerken yapmamız gereken çok ama çok önemli üç kural vardır arkadaşlar, bu kuralları adınız gibi ezberlemeniz gerekmektedir.

Bunlar;

1- Viraja girmeden motorun hızını mutlaka düşürün. Düzlükteki hızınızdan daha düşük bir hızla viraja girin.

2- Viraj içinde hızınızı sabit tutun, motosikletin üzerinde sağa sola oynamayın, frene ve debriyaja basmaktan kaçının.

3- Virajın çıkışını gördükten sonra gaz açın.

Sol viraja girerken her zaman olabildiğince şeridinizin sağ tarafında kalın, başınızı mutlaka sola virajın çıkışına doğru çevirin, bu şekilde viraj çıkışını ve virajın içindeki tehlikeleri görmeniz daha net olur.

Sağ viraja girerken kendi şeridinizin izin verdiği en sol tarafta kalın, başınızı sağa virajın çıkışına doğru çevirin, yine bu şekilde viraj içindeki tehlikeleri ve virajın çıkısını daha rahat görmenize olanak verir.

Tabii bunları ezberleyin ama kendi başınıza öğrenmeye kalkmayın, uzman bir eğiticiden mutlaka ders almanız gerekmektedir.

Virajlar tüm motosiklet sürücüleri için sıkıntılı yollardır, ancak viraja girmeyi usulüne göre öğrenirseniz bir daha düz yolda motosiklet kullanmak istemezsiniz.:)
Eğitimle bu tecrübe sabittir değil mi Erol Hocam.
Örnek Uludağ yolu :)

Şenol SEL

Forum Bağımlısı
Yer
Altıntaş Mudanya - Bursa
Teşekkürler Şenol hocam.
Virajda fren kullanmak çok tehlikeli.
Bilhassa bu arkadaşın yaptığı gibi arka tekeri kilitleyecek kadar sert fren yapmak.
Yine de ucuz atlatmış.
Gerçekten bu görüntüleri izleyince eğitimin önemi daha iyi anlaşılıyor.
Değerli ağabeyim
Bu tip hatalar eğitimsiz sürücü/kullanıcılar tarafından çok sık yapılmakta.
Yollarda sürüşlerini gördüğümüz kişilere bunları anlattığımızda ya ben eğitime harcayacağım para ile iki depo daha fazla benzin alırım kendi kendime bunları tecrübe ederek öğrenirim diyorlar.
Ama çoğu farkında değiller.
Bilmediğin bir şeyi sistemi nasıl öğrenebilirsin ki.Bilmediğim şeyi sistemi nasıl uygulayabilirsin ki.
Fren yapmayı bilmeyen o kadar çok sürücü/kullanıcı var ki.

Geçen cuma ki deli sürüşünde bunlara çok şahit olduk.Uyarılarımızı yaptık.
Ama bir hırt çıktı sende ybr 125 yokmuydu.Ybr ile bu bir değil o sistemi bunda uygulayamazsın dedi.
bende güldüm.İyide benim bugün altımda BMW K1200 LT var.Ben bunda sistemi uygulayabiliyorsam sende Goldwing de uygulayabilirsin.Ama önce öğrenmek gerekli dedim.Adam viraj girişinde sert fren yapıp GL yi arka attırıyor.Hırt mıcıra kaptırsa kendini hiç bir şey kurtaramayacak farkında değil hırt.:D

Şenol SEL

Forum Bağımlısı
Yer
Altıntaş Mudanya - Bursa
Aynen öyle Şenol hocam, valla özledim uludağın virajlarını. Havalar biraz düzelsede şöle bi uzansak o virajlardan beraber.
Dostum seni ben bu sefer Bursa Orhaneli Dursunbey Balıkesir virajlarına atacam seni.Sabah erken geleceksin ve akşama eve nasıl dönersin bilmem.487 keskin virajla doruklara çıkartcam seni :D

Yer
istanbul/yesilkoy
motor kullanmayı bılmeyen bırı olarak seyredınce basıt bır hatadan nasıl bır sonuc cıktıgını gormek urkutucu ama şenol abımızın dedıgı gıbı once ogrenmek sonra tecrube etmek gerektıgının guzel bır kanıtı hıc motor kullanmadım ama ılk kazamı araba ıle vırajda barıyerlere vurmustum tabı acemılıkte vardı bır sure vırajlardan bayagı cekındım ama tecrube kazandıkcada vırajları sever oldum :) kısmet olurda ogrenırsem motor kullanmayıda motorla nasıl olur onuda ogrenırım ıyısallah :)

Şenol SEL

Forum Bağımlısı
Yer
Altıntaş Mudanya - Bursa
motor kullanmayı bılmeyen bırı olarak seyredınce basıt bır hatadan nasıl bır sonuc cıktıgını gormek urkutucu ama şenol abımızın dedıgı gıbı once ogrenmek sonra tecrube etmek gerektıgının guzel bır kanıtı hıc motor kullanmadım ama ılk kazamı araba ıle vırajda barıyerlere vurmustum tabı acemılıkte vardı bır sure vırajlardan bayagı cekındım ama tecrube kazandıkcada vırajları sever oldum :) kısmet olurda ogrenırsem motor kullanmayıda motorla nasıl olur onuda ogrenırım ıyısallah :)
Eğitime karşı olanlar için diyeceğim tek şey.
Hazır bir sistem var ve sistem denemiş ve hayat kurtaran teknikleri varken bunu inkar etmek ne mana.
Eğitimlere karşı çıkanlar için : sizden önce bunu denemiş ve olabilirliği kanıtlanmmış denemiş sitem varken Amerikayı yeniden keşfetmeye gerek yok.

Yer
İstanbul
aynı olay benimde basıma gelmişti istanbulda oturanlar bilir balmumcudan ortaköye inan keskin virajları balmumcudan inerken lastiklerimin gazabına uğramıştım havada biraz yağmurlu oldundan yerler sabun gibi kayıyodu vede son viraj alırken motor adeta altımdan kayıp gitmişti

Şenol SEL

Forum Bağımlısı
Yer
Altıntaş Mudanya - Bursa
amannn!balmumcu o.koy arasindaki kivrilan acayip zorlu bir yol!
Eğitim alıpta birde öyle girseniz o yola aslında o yoldan zevk bile alabilirsiniz.
Sistemi bilmeden uygulamak yada sistemi bilmediğiniz için yaşadığınız bir olumsuzluk bilinç altınıza yerleşir ve orda hep aynı şey olacakmış korkusu yaşarsınız.
Ama diyorum ya sistem var.Öğrenin ve zevk alın risk değil.
Bu sistemde riskleri minimize etmek vardır zevk ve keyf almak vardır.Adı üstünde "Güvenli Sürüş Teknikleri" eğitimleri

Gecen yıl Bursa'ya gelen dostlarımla Uludağa çıktık.Bizim sık sık aldığımız bir yol bir rotadır.harika bir asfalt mıcır taş yol karışımıdır.
Erol CEYHAN,Erol DEMİRTAŞ,Emre PALAK ve Evrensel İLGEZDİ rotadan çok zevk adıklarını söylemişlerdi.Bu gezide ben hariç iki arkadaşım eğitimli idi ve nasıl zevk keyf aldıklarını varsın kendileri anlatsın.

Yer
İstanbul
evet senol abi aynen anlattığın gibi o yoldan ne zaman gecsem aklıma ogün yasadıklarım gelir ve biraz tırsarım acıkçası.ama dediğin gibi bu tamamiyle güvenli sürüş tekniğiyle alakalı olmakla beraber kullandığınız motorada biraz bağlı.bu arada senol abi tavsiyeniz üzeere rahmi hocayla görüştüm senin ve erol un selamlarınızıda ilettim.maddi durumumu biraz toparlayınca muhakkak rahmi hocadan ders alıcam.ama sunuda belirtmek isterimki mf den cok bilgi edindim vede bende tamamiyle bağımlılık yaptı işyerimde ve evimde ne zaman bilgisayarımı acsam ilk açacağım site mf oluyor.mf üyelerinin samimiyeti için tesekkür ederim...

Şenol SEL

Forum Bağımlısı
Yer
Altıntaş Mudanya - Bursa
evet senol abi aynen anlattığın gibi o yoldan ne zaman gecsem aklıma ogün yasadıklarım gelir ve biraz tırsarım acıkçası.ama dediğin gibi bu tamamiyle güvenli sürüş tekniğiyle alakalı olmakla beraber kullandığınız motorada biraz bağlı.bu arada senol abi tavsiyeniz üzeere rahmi hocayla görüştüm senin ve erol un selamlarınızıda ilettim.maddi durumumu biraz toparlayınca muhakkak rahmi hocadan ders alıcam.ama sunuda belirtmek isterimki mf den cok bilgi edindim vede bende tamamiyle bağımlılık yaptı işyerimde ve evimde ne zaman bilgisayarımı acsam ilk açacağım site mf oluyor.mf üyelerinin samimiyeti için tesekkür ederim...
İnan motosikletin fazla önemi yok.Ha dersen ki sukuterle :D motosikletin arasında fark var bak ona evet derim.Ama vitesli Motosikletlerde bu fark çok çok azdır ve sistemi uyguladığınızda anlaşılmaz.Ancak ehil lişiler bu farkı anlar.

Yer
İstanbul
İnan motosikletin fazla önemi yok.Ha dersen ki sukuterle :D motosikletin arasında fark var bak ona evet derim.Ama vitesli Motosikletlerde bu fark çok çok azdır ve sistemi uyguladığınızda anlaşılmaz.Ancak ehil lişiler bu farkı anlar.

he bak ona bişi diyemem senol abi çünki benim kullandığım scooter idi:)

Yer
istanbul
Bugun b.mumcu-o.koy yolundan indim.Belediye vincle agaclari buduyor.yolun saginda 1m zeminin rengi farkli.Islak butun yokus,ikinci vites yaklasiyorum viraja,1e mi alsam ? yahu cok fena, arka fren basik biraz daha baskiyi arttirinca arka saga sola oynarken.....arkamda dibimde araba...senol bey gercekten cok acayip pis bir yol gormeniz lazim.tabi ki acemilik ve yetersiz surus teknigi var o kesin.ama yolu da bilen bilir.konuyu cok dagitmayayim...

Yukarı